AYAKKABI KRALİÇESİ OLMAK: FATOŞ’UN PAPUÇLARI

Merhaba,
Bugün sizlere bir röportajla merhaba diyoruz. Uzun zamandır Instagram’dan takip ettiğimiz hatta dayanamayıp siparişler verdiğimiz ve ürün kalitesine ve çalışma prensiplerine hayran kaldığımız Fatoş’un Papuçları‘nı getiriyoruz. Kendi kelimeleri ve kendi hikayesi ile sizlerle!
* Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Fatoş’un Papuçları‘nın Fatoş’u kim?
Fatoş1
Merhaba, ben Fatoş Öztürk Eker. 19 Ağustos 1981 Kastamonu doğumlu bir aslan burcu kadınıyım. Azerbeycan kökenli Ardahanlı bir ailenin 4 kızından biriyim. Babamın öğretmen olması sebebiyle ilk atandığı yer olan Kastamonu’da doğmuşum. 2 yaşından beri İstanbulda’yız. İlk ve Orta öğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Daha sonra Uludağ Üniversitesi Restorasyon ve Konservasyon, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümlerini bitirdim. 6 yıldır Çağatay Ünal Eker ile evliyim ve 1 yaşında Toprak Efe adında bir de oğlumuz var.
* Fatoş’un Papuçları nasıl ortaya çıktı?
Fatoş’un Papuçları aslında hep vardı. Beni tanıyan herkes en büyük özelliğim olarak ayakkabı hastalığımı bilir. Bu işe başlamadan önce 300’e yakın ayakkabım vardı, tabii artık sayamıyorum. İlk önce kendi beğendiğim ve tasarladığım ayakkabıları yaptırarak başladı aslında bu süreç… Daha sonra arkadaşlarım da istemeye başladı, devamında da onların arkadaşları istemeye başlayınca işler çığ gibi büyümeye başladı. Ben de bunu ticarete dökebilir miyim diye düşünürken anne oldum; çocuğunu kendi yetiştirmek isteyen bir anne.. Bu süreçte mimarlığa biraz ara vermek zorunda kaldım, fakat dünyanın en zor mesleği olan ev hanımlığı bana ağır gelmeye başladı. Ben de yurtdışından ayakkabı getirip satmaya başladım. Daha sonra ise yurtdışından gelen ayakkabıların kalitelerini beğenmeyince, İstanbul’da bir atölyeyle anlaşıp kendi ürünlerimi yaptırmaya başladım. Şu anki ürün gamımda hem kendi tasarladığım modeller var, bunun yanısıra dünya markalarının benzerlerini yapmaya ve müşterilere uygun fiyata sunmaya çalışıyorum.
fatoş2
* Asıl mesleğiniz mimarlık. Fatoş’un Papuçları ve Mimarlik anlaşabiliyorlar mı?
Fatoş’un Papuçları’yla mimarlık çok iyi dost oldular. Ben bir yapıyı en ince ayrıntısına kadar tasarlayabilen bir mimarın, ayakkabıda da en ince detayları görebileceği kanaatindeyim. Mimarlık tasarım demek ve ben de tasarım ayakkabılar yapıp satmaya çalışıyorum. Tasarımın sadece yapıya bağlı olmadığını insanlara göstermeye ve kaliteli ürünler yaratılabileceğini anlatmaya çalışıyorum.
* Fatoş’un Papuçları’nın hedefi nedir, nasıl bir gelecek bekliyorsunuz?
Ben bu yola çıkarken Ayakkabı Kraliçesi olacağım diyerek çıktım ve hedefim bu. Türkiye’ye ve dünyaya baktığınızda bayan ayakkabı tasarımcılarının en iyilerinin erkekler olduğunu görüyorsunuz. Onlar sadece görsel olarak yaklaşarak bu kadar iyi sonuçlar alırken, ben kullanıcı olarak en az onlar kadar iyi şeyler yapabileceğime inanıyorum. Şuna inanıyorum ki Fatoş’un Papuçları birgün dünya markası olacak ve ben ülkemi en iyi şekilde temsil etmek için elimden geleni yapacağım.
fatoş3
* Marka olarak ilerlemenin zorlukları neler oldu?
Aslında bu yola çıkarken ilk markam ”Shoes Life” tı. Ayakkabının hayat olduğunu düşündüğüm için bu adı vermiştim. Fakat sonra tepkiler almaya başladım. İnsanlar bu ismi telaffuz etmekte zorlanmaya başladılar. Ben de beni anlatan bir isim olması gerektiğini düşünerek Fatoş’un Papuçları markasını oluşturdum ve bazen tepki alsam da bu markayı kullanmaktan çok büyük haz duyuyorum. Tabii bazı yakın arkadaşlarım ”papucumun mimarı” diye dalga geçiyorlar dost sohbetlerinde!
* İletişimi en çok hangi sosyal mecrada başarıyla devam ettirebiliyorsunuz?
Facebook sayfamda 25000 kişilik bir takipçi kitlem var ama nedense orada istediğim hedef kitleye ulaşamadım. Şu anda en çok İnstagram’da etkin durumdayım ve istediğim müşteri portföyüne ulaştığımı düşünüyorum. Yaklaşık 2 aydır İnstagram’da olmama rağmen şu anda 5000’e yakın takipçim var ve hepsi de hedef kitlemin içindeler.
* Atölye çalışmaları devam ediyor. Showroom açıldı mı?
Atölye çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Ustalar bundan biraz şikayetçi tabii, çünkü onların alıştığı bir sistem vardı. Sezonda en fazla 10 tane model yapılır, her modelden 36-40 şeklinde 8’li seri çalışılır. Ama tabii benimle çalışınca kafaları tamamen karıştı. Çünkü şu ana kadar 67 farklı model çalıştık ve her modelden gelen siparişler farklı numaralardan. Ustaların bu sürece alışmaları çok zor oldu, ama artık sıkıntısız devam edebiliyoruz.
Showroom’umuz şu anda faaliyette, Etiler Nispetiye Caddesi üzerinde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir noktadayız. Mağaza açmadık şu anda, çünkü butik işler yapmaya ve insanların kendilerini özel hissetmelerini sağlamaya çalışıyorum, hepsi benim için çok özel ve önemliler; çünkü hepsi benim gibi birer ayakkabı delisi:)
fp1
* Çalışma sisteminiz nasıl?
Ürünler sipariş üzerine yapılıyor. Bazı müşterilerimiz renk değişimi isteyebiliyorlar mesela. Onların isteklerine göre hareket ediyoruz. Sipariş sonrası 4-7 günde ürünlerini kargoya veriyoruz. Aslında satışla ilgilenmesi gereken bir eleman almıştık fakat bu süreçte ben işten kopmuş oldum. Satışları kendim birebir yapmaya özen gösteriyorum. Elemanlar daha çok kargo ve ödeme takibiyle ilgileniyorlar artık.
* Ürünlerinizle ilgili bilgi verebilir misiniz?
Tabii yoğurtçu yoğurduna ekşi demez:) Bence benim ürünlerim gerçekten kaliteli. İnternet üzerinden satan birçok firmadan farklı olduğumuzu düşünüyorum. Öncelikle ürünlerin tamamı deri, hepsinin içinde fiberoptik çelik taban var. Bu taban ayakkabının rahat ve kullanışlı olmasını sağlıyor. Ben hayatım boyunca kalitemden asla taviz vermedim ve bunu yaptığım tüm mimari projelerde de devam ettirdim. Şimdi ayakkabıcılık sektöründe de buna çok dikkat ediyorum. Kendi giymeyeceğim kalitede bir ürünü asla satmıyorum.
fp2
* Müşteriler size ve muhteşem ayakkabılara nasıl ulaşabilirler?
Müşterilerimiz bize https://www.facebook.com/ShoesLife, https://www.facebook.com/fatosunpapuclari, Twitter/fatosunpapuclari ve en önemlisi İnstagram/fatosunpapuclari yoluyla ulaşabilirler. Teşekkürler!
İşte Fatoş’un ayakkabıları ile başlayan yolculuğunun markaya dönüşme hikayesi…Sıcacık bir marka doğmuş ve inanın kalitesinden asla ödün vermeyen çalışması ile farklı. Prensipleriyle de bambaşka… Biz dayanamadık sipariş verdik ve gerçekten yazdıklarını birebir görmüş olduk. Herkese kesinlikle tavsiye ediyoruz. ayakkabı almadan önce mutlaka Fatoş’a danışın. Anlayacaksınız!
Başarılar Fatoş! Seninle çalışmalarımız devam edecek!
Sevgiler,
Meltem